Miora d.o.o. predstavila se na Drugom međunarodnom kongresu "Ekologije, zdravlja, rada i sporta" koji je od 25. do 28 juna 2008 godine održan u Banjoj Luci sa dva naučna rada na temu ekologije.
Predavač je bio dr. Željo Zovko, ekspert Moire d.o.o. za ekologiju
Prvo predavanje pod nazivom: "Monitoring sistem i posebno ugrožena područja u Bosni i Hercegovini" održano je u okviru glavnog plenarnog predavanja kongresa u Hotelu Bosna,
Drugo predavanje pod nazivom: „Odnosi i uticaj javnih nabavki - tendera i kvaliteta ponuđenih usluga – rješenja na zdravlje ljudi i okoline“ održano je u okviru prezentacije radova na Prirodno-matematičkom fakultetu.
Osim dr Zovka koautori ovih radova su Nedeljko Tešić i Radan Spasojević
Od samog osnivanja preuzeća Miora d.o.o. se bavi zaštitom životne sredine, edukacijom o važnosti zaštite životne sredine, organizaciom zbrinjavanja svih vrsta otpada, te unapređenjem postojećih tehnologija koje imaju za cilj racionalizaciju proizvodnje otpada.
U saradnji sa prof dr. Željom Zovkom, jednim od priznatih evropskih naučnika i inovatora iz oblasti ekologije, realizovano je desetine projekata širom zemalja evropske unije i šire, prvenstveno Savezne Republike Njemačke, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije, Kosova, Turske, Zemalja Afrike, Dominikanska Republika, Spanija i Svedske.
Miora d.o.o. je još 1997. godine sa Univerzitetom u Kaiserslauternu Njemacka, Katedra za temeljenje i mehaniku tla, Prof. Dr. Helmut Meißner i Doc. Dr. Z. Zovko, uvela DAAD projekt Njemacke Vlade u Banjaluku. Nakon toga uspjesno realizovanog projekta Miora je pripremila prisustvo „Tempus“ projekta na univerzitetu u Banja Luci. Kroz taj projekat EU (Univerzitet Tuzla, Univerzitet Banja Luka i Univerzitet Mostar) pokrenuto je po prvi put u BiH proces usaglašavanja nastavno-obrazovnih programa sa nostifikacijama diploma kao i usaglašavanje ekoloških standarda i kriterija Bosne i Hercegovine i Evropske Unije.
Miora je tokom 1999 godine organizovala i pripremila partnerstvo gradova Kaiserslauterna, Njemacka i grada Banja Luke.
Miora je pripremila kompletan program prve posjete grada Kaiserslauterna u Banja Luku, na celu sa gradonacelnikom Kaiserslauterna Bernhardom J. Deubigom i direktorom gradske uprave te Prof. Dr. H Meißnerom i Doc. Dr. Z. Zovko Uni Kaiserslautern.
Te godine pokrenut je i projekat razmjene studenata radi standardizacije nastave i prenosa novih tehnologija koje se razvijaju u Evropskoj uniji, a koji je doveo do povezivanja Banjalučkog univerziteta sa drugim univerzitetima Evropske Unije.
Kao kruna aktivnosti uspostavljeno je partnerstvo gradova Banja Luke i Kaiserslauterna.
Miora d.o.o. je prva aktuelizirala pitanje deponija na nivou entiteta i BiH u poslijeratnoj BiH. Analizirane su sve veće deponije u Republici Srpskoj i Federaciji BiH. Pokrenut je dijalog sa ekološkim udruženjima i lokalnim zajednicama te je vladi RS ponuđeno riješenje odnosno koncept riješavanja organizacije zbrinjavanja čvrstog i industrijskog otpada na način na koji se to radi u razvijenim zemljama.
Kasnije su dijelovi te studije korišteni u riješavanju problema deponije Banja Luka, te sliva rijeke Drine.
Miora d.o.o. je pokrenula riješavanje problema onečišćenja vazduha, vode i zemlje na nekoliko lokacija u BiH,
Specijalnost preduzeća Miora d.o.o. je da zajedno sa ekspertima i institucijama iz Evropske unije predlaže i implementira najoptimalnija riješenja za probleme onečišćenja iz vazduha, vode i zemlje, u skladu sa normama i zakonima Evropske unije.
Cilj aktivnosti preuzeća Miora d.o.o. je da zaustavimo uništavanje životnog prostora i da uredimo našu životnu sredinu da bi je sačuvali za buduće generacije.